DOLNOŚLĄSKA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 W BIEDRZYCHOWICACH

Biedrzychowice były miejscem wojewódzkiej inauguracji roku szkolnego 2023/2024. Wzięli w niej udział: pani Marzena Machałek, Wiceminister Edukacji i Nauki, pan Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty oraz pan Janusz Wrzal, Dolnośląski Wicekurator Oświaty. Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym pw. św. Antoniego Padewskiego. Uczestników wydarzenia, wśród których obecni byli także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, powitał proboszcz parafii ks. Maciej Szymanowski.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski. Koncelebrowali ją: ks. dr Jarosław Kowalczyk, ks. Krzysztof Kurzeja – Dziekan Dekanatu Gryfów Śląski, ks. Bogusław Wolański – Dziekan Dekanatu Lubań oraz ks. Maciej Szymanowski – Proboszcz Parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Biedrzychowicach. W homilii biskup zwrócił uwagę na różnicę między słowem pisanym a słowem żywym. Słowo zapisane pozostaje „martwe”, póki ktoś po nie nie sięgnie i go nie odczyta. Wówczas staje się słowem żywym. Podobnie jest w nauczaniu szkolnym. Wiele słów jest zapisanych na różnych nośnikach, opisując różne dziedziny wiedzy. Ale tylko wtedy staną się one użyteczne, kiedy będą czytane i rozumiane, a ostatecznie znajdą zastosowanie w życiu.

– Jest nam niezmiernie miło, że w krótkim czasie, po raz kolejny wojewódzka inauguracja roku szkolnego, odbywa się na terenie naszej diecezji. Zaprosił na nią Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Dolnośląski Kurator Oświaty. W tym czasie zapraszamy wszystkich do modlitwy w intencji uczniów, nauczycieli, wychowawców, katechetów, którzy rozpoczynają nowy rok pracy i formacji – powiedział ks. dr Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego Legnickiej Kurii Biskupiej.

Wydarzeniu towarzyszyła Orkiestra Reprezentacyjna KWB Turów. Dalsza część uroczystości miała miejsce w hali sportowej Dolnośląskiego Zespołu Szkół w Biedrzychowicach. Poprowadzili ją uczniowie i nauczyciele tej placówki na czele z panią Dyrektor Urszulą Ciupak.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Radia Plus Legnica.