Ćwiczenia z katechetyki i pedagogiki w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Jeleniej Górze

W piątek, 1 kwietnia 2022 r. alumni IV i V roku udali się do Jeleniej Góry wraz z ks. prefektem Matuszem Kopanią oraz ks. Jarosławem Kowalczykiem – wykładowcą katechetyki i pedagogiki. Odwiedzili Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy przy ulicy Kruszwickiej. Celem tej wizyty było poznanie specyfiki pracy w placówce specjalnej.

W pierwszej części odbyła się katecheza otwarta, którą poprowadziła Pani Anna Hamera. Zajęcia z religii miały miejsce w klasie łączonej 7-8 szkoły podstawowej. Wzięły w nich udział cztery osoby, a także Panie Katechetki: Katarzyna Kowalewska i Marzena Paluch.

Po katechezie odbyło się spotkanie z Panem Dyrektorem Romualdem Szpotem, który przekonywał, że fundamentem pracy w prowadzonej przez niego szkole jest pełne miłości spojrzenie na osobę borykającą się z niepełnosprawnością. Celem SOSW jest zrobienie wszystkiego, aby dany uczeń mógł być szczęśliwy i czuł się kochany nie tylko przez swoich rodziców, ale także przez innych ludzi. Pan Dyrektor z uznaniem opowiadał o pełnej poświęcenia pracy swoich nauczycieli. Nie zabrakło też okazji do zadawania pytań, które dotyczyły pracy w szkole specjalnej.

Po rozmowie z gronem pedagogicznym i dyrekcją szkoły miało miejsce spotkanie w sali gimnastycznej w związku ze zbliżającym się Światowym dniem świadomości autyzmu. Tam wraz ze wszystkim uczniami oraz nauczycielami, poprzez stworzenie znaku nierozerwalności, zostało wykonane pamiątkowe zdjęcie. W ostatniej części wizyty alumni mieli okazję odwiedzić poszczególne sale w szkole, zaczynając od siłowni, a skończywszy na przykładowej pracowni z blatem kuchennym, pralką, lodówką, zmywarką, gdzie uczniowie uczą się samodzielnego funkcjonowania.

W godzinach popołudniowych klerycy udali się do katolickiej szkoły u św. Pankracego, która znajduje się w Cieplicach. Pani Katechetka Anna Pierunek opowiedziała o postępach dzieci w edukacji religijnej i w życiu duchowym, zaprezentowała plakaty wykonane przez uczniów, a także zaproponowała wspólny śpiew. Potem Ksiądz Dyrektor Mariusz Majewski oprowadził uczestników wyjazdu po szkole, pokazując sale lekcyjne oraz wyposażenie, jakie szkoła posiada.

Ten wyjazd z pewnością była dla  kleryków ważny. Mogli bowiem zobaczyć, jakie miejsca posługi katechetycznej mogą na nich czekać w przyszłym życiu kapłańskim.

Dawid Dziedziejko

WSD Legnica