PIERWSZY SZKOLNY MARSZ PAPIESKI W BOGATYNI

W dniu 18 maja 2023 roku w 103. rocznicę urodzin Karola Wojtyły – Papieża Polaka – Świętego Jana Pawła II Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika w Bogatyni była gospodarzem Pierwszego Szkolnego Marszu Papieskiego, w którym uczestniczyli uczniowie klas III i IV ze wszystkich szkół podstawowych Miasta i Gminy Bogatynia. Patronat honorowy Marszu objął Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia Pan Wojciech Dobrołowicz, natomiast patronat duchowy objął Ksiądz Dziekan Ryszard Trzósło.

W Marszu, którego głównym celem było upamiętnienie rocznicy urodzin wybitnego Polaka, wzięło udział blisko 300 uczniów. Z biało-żółtymi flagami, balonami, kwiatami oraz transparentami uczestnicy przeszli ulicami Bogatyni, śpiewając ulubione pieśni i piosenki św. Jana Pawła II i słuchając słów, pochodzących z homilii, które Papież wygłaszał podczas licznych pielgrzymek do Polski. Przy Jego pomniku w parku nazwanym Jego imieniem była wspólna modlitwa, śpiew „Barki” – ulubionej pieśni Papieża, i złożono kwiaty specjalnie przygotowane na tę uroczystość.

Druga część naszego przedsięwzięcia odbyła się na stadionie sportowym we współpracy z Dyrektorem Bogatyńskiego Ośrodka Kultury. Tam uczniowie wykonali „żywy” napis JP II – uczniowie trzymali białe i żółte balony – wypisywali na biało-żółtych serduszkach, za co kochają Ojca Świętego oraz wieszali napisy z nazwami polskich miast, które gościły Papieża podczas Jego pielgrzymek.

Dzięki zaangażowaniu Pana Burmistrza nasz Marsz mógł się bezpiecznie odbyć i wyglądał bardzo pięknie, szczególnie dzięki przygotowanemu na tę okazję banerowi, a wszyscy uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek. Pomysłodawczynią wydarzenia była Pani Elżbieta Brożek, katechetka ze Szkoły Podstawowej nr 4, a dzięki przychylności Pana Burmistrza można było je zrealizować.

Elżbieta Brożek

katecheta w Szkole Podstawowej nr 4 im. M. Kopernika