„KATECHETO, PRZYJDŹ I ODBUDUJ MÓJ KOŚCIÓŁ” – SPOTKANIE WIZYTACYJNE W BOGATYNI

W dniu 4 października 2022 r., we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, w ramach wizytacji kanonicznej prowadzonej przez Biskupa Legnickiego w Dekanacie Bogatynia, odbyło się spotkanie zespołu katechetów. Na zaproszenie ks. Dziekana Ryszarda Trzósły do Parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Bogatyni przybył ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego. Przewodniczył on Mszy świętej i wygłosił homilię, w której nawiązał do Patrona dnia, przekonując, że św. Franciszek jest dobrym przykładem obecności Jezusa w życiu współczesnego człowieka. Jeśli Jezus mówi: „Przyjdźcie do Mnie […] a ja was pokrzepię”, to nie czyni tego w tym celu, by poinformować nas, że kiedyś miał taką moc, ale po to, abyś jako współczesny katecheta usłyszał: „Przyjdź i tak, jak św. Franciszek, odbuduj Mój Kościół”.

Druga część spotkania odbyła się w domu parafialnym. Ksiądz Dyrektor zaprezentował oświadczenie Komisji Wychowania Katolickiego KEP z dnia 3 października br., przypomniał kalendarium katechetyczne na najbliższy czas.

Katecheci świeccy i duchowni dzielili się swoim doświadczeniem pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach na terenie Dekanatu. Poruszono wiele zagadnień, m.in. dotyczących katechezy sakramentalnej przed I Komunią świętą i bierzmowaniem. Ks. Dyrektor nakreślił także nowe zadania i perspektywy dla katechetów oraz podziękował za dotychczasową pracę i zaangażowanie w dzieło kształcenia i wychowania młodego pokolenia. W spotkaniu uczestniczył także Burmistrz Miasta i Gminy Bogatynia, Pan Wojciech Dobrołowicz. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą i błogosławieństwem.

ks. Tomasz Bunikowski