FINAŁ XXVII OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY BIBLIJNEJ – NIEPOKALANÓW 2023

W dniach 5-6 czerwca 2023 roku tradycyjnie w Niepokalanowie odbył się Finał 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Wzięło w nim udział 120 uczestników z 41 diecezji wraz z 109 opiekunami. Diecezję Legnicką w finale reprezentowali zwycięzcy etapu diecezjalnego: Bartłomiej Mróz z Zespołu Szkół Elektryczno–Mechanicznych w Legnicy (katecheta Paweł Zadrożny), Wiktor Herliczka z Zespołu Szkół Mechanicznych w Bolesławcu (katechetka Aldona Kos), oraz Ignacy Jabłoński z I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy (katecheta o. Michał Jednoróg).

Po przyjeździe do Niepokalanowa i rejestracji na uczestników czekał obiad, a po nim rozpoczęło się nabożeństwo Słowa Bożego w kaplicy św. Maksymiliana Marii Kolbego. Czytania były zaczerpnięte z Księgi Powtórzonego Prawa oraz Listu do Hebrajczyków, które wchodziły w tegoroczny zakres tematyczny konkursu. Wybrzmiał także fragment Ewangelii wg św. Mateusza.

Kolejnym punktem programu było świadectwo ks. Rafała Kanieckiego – kanclerza Kurii Biskupiej Ordynariatu Polowego. Ksiądz kapelan opowiedział o odnalezieniu swojego powołania kapłańskiego i  o tym, jak został kapelanem wojskowym.

O godzinie 16:00 uczestnicy przystąpili do etapu pisemnego finału 27. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Na rozwiązanie testu 120 uczniów miało 45 minut. Kiedy uczniowie pisali test, odbyło się spotkanie z katechetami i opiekunami.

Po kolacji dla uczestników finału przygotowano spotkanie z reżyserem filmu „Prorok”, który opowiadał o Prymasie Tysiąclecia – błogosławionym Kardynale Stefanie Wyszyńskim. Michał Kondrat opowiedział o tym, jak przebiegał proces tworzenia jego najnowszego filmu.

Jako kolejny głos zabrał Grzegorz Kiciński z Fundacji Aniołów Miłosierdzia. Swoje przemówienie rozpoczął od świadectwa dotyczącego swojej rodziny. Grzegorz Kiciński podzielił się też kilkoma historiami podopiecznych hospicjum.

Na nogi poderwał uczestników o. Michał Więch z Franciszkańskiego Rap Session. Teksty młodych zakonników z Gdyni mówią o miłości Boga, o przebaczeniu i modlitwie, a sami ojcowie swoim śpiewem starają się ewangelizować młodych ludzi.

Przedostatnim punktem pierwszego dnia finału był Apel Jasnogórski, na który uczestnicy zebrali się przed Bazyliką Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask. Dzień zakończył się prezentacją filmu „Prorok”.

W drugim dniu Finału po śniadaniu rozpoczęło swoją aktywność Miasteczko OKWB. Uczelnie oraz inni wystawcy mogli na przygotowanych stoiskach zaprezentować finalistom konkursu swoją ofertę. Były to między innymi Jezuicka Szkoła Biblijna, Collegium Bobolanum, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, Fundacja Aniołów Miłosierdzia, przedstawiciele Zespołu Dobre Gry – twórcy biblijnej gry planszowej „Mojżesz i Ziemia Obiecana”, a także Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” prezentujące kwartalniki „Civitas Christiana” oraz „Społeczeństwo”.

Dla chętnych była również możliwość uczestniczenia w zwiedzaniu Niepokalanowa. Oprowadzał po nim o. Rafał. Uczestnicy mieli również czas na adorację Najświętszego Sakramentu. O godzinie 11:00 była sprawowana Eucharystia, której przewodniczył abp Adrian Galbas, metropolita katowicki, a w koncelebrze brało udział 50 kapłanów. Po Mszy świętej było tradycyjne zdjęcie wszystkich uczestników na schodach bazyliki.

Wszyscy uczestnicy z wielką niecierpliwością czekali na ogłoszenie wyników części pisemnej. Po ogłoszeniu przez komisję konkursową siedmiu uczestników z najwyższymi wynikami przeszło do części ustnej konkursu. Po bardzo zaciętej i wyrównanej rywalizacji pierwsze miejsce zdobyła Maja Sałek z diecezji radomskiej, drugie Dominika Gasparewicz z archidiecezji białostockiej, a trzecie Julia Sendek z diecezji kieleckiej. Nagrodami dla finałowej siódemki były między innymi Pielgrzymki do Ziemi Świętej i Wilna.

Organizatorzy z „Civitas Christiana” podkreślają, że to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego Słowa, zaś poszczególne jego etapy są prawdziwymi świętami Biblii. Obok rywalizacji konkursowej młodym ludziom proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego Słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą księgą życia. Wielu uczestników przyznaje, że konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w której poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia.

Tekst i zdjęcia Paweł Zadrożny