W dniach od 30 do 31 maja br. w Niepokalanowie odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Naszą Diecezję reprezentowali Piotr Musielak z I Liceum Ogólnokształcącego z Lubina (opikun Pani katechetka Beata Kwiecień), Bartłomiej Mróz z Zespołu Szkół Elektryczno -Mechanicznych w Legnicy (opiekun Pan Paweł Zadrożny) oraz Anna Jędzierowska z IV Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów w Bolesławcu (opiekun ojciec Marek Kudach SP).
Do Niepokalanowa przyjechało 123 uczestników z całej Polski, byli to zwycięzcy konkursu w swoich diecezjach. Razem z nimi przyjechali opiekunowie, katecheci i nauczyciele.
To już po raz XXVI w szkołach ponadpodstawowych całej Polski odbywał się Ogólnopolski Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, pod hasłem „Poczuj radość Ewangelii”. Materiałem obowiązującym na tegoroczny Konkurs była Księga Jeremiasza oraz Pierwszy i Drugi List św. Piotra.
Tegoroczny finał, zgodnie z hasłem przewodnim ”Poczuj radość Ewangelii”, był wielką radością płynąca m.in. ze zgłębiania Pisma Świętego, z poczucia wspólnoty, z możliwością zawarcia nowych znajomości, spotkań z ciekawymi ludźmi, uwielbienia Pana Boga i wspólnej zabawy.
W pierwszym dniu Finału uczestnicy wraz ze swoimi katechetami i opiekunami mieli okazję uczestniczyć w Nabożeństwie Słowa Bożego, które poprowadził ks. Maciej Gortyński z archidiecezji łódzkiej.Po Nabożeństwie uczniowie przystąpili do testu pisemnego. W czasie, gdy młodzież zmagała się z pytaniami konkursowymi, katecheci i opiekunowie stanęli przed innym wyzwaniem – wzięli udział w zabawnym quizie ze znajomości produktów jednego z głównych sponsorów OKWB, którym jest GRUPA INCO S.A. Następnie mieli okazję usłyszeć poruszające świadectwo siostry Michaeli Rak. Założycielki i dyrektor pierwszego na Litwie hospicjum im. bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie opowiadała zgromadzonym, w jaki sposób Pan Bóg działa w jej życiu, jak wyprowadzał ją z sytuacji po ludzku beznadziejnych, w jaki sposób realizuje Jego plan. Działalność hospicjum przybliżył także p. Grzegorz Kiciński – przedstawiciel Fundacji „Aniołów Miłosierdzia”. Po etapie pisemnym wszyscy zostali zaproszeni na spotkanie z reżyserem filmu „Powołany” – p. Janem Sobierajskim, który podzielił się z zebranymi m. in. tym, jak w niesamowity sposób Duch Święty mówi do niego i kieruje nim przez słowa zawarte na kartach Pisma Świętego i jakie piękne owoce przynosi słuchanie Bożych wskazań. Po tym świadectwie odbył się koncert muzyki chrześcijańskiej w wykonaniu zespołu składającego się z księży z diecezji radomskiej, którzy w czasie swojego koncertu rozruszali zgromadzoną na sali publiczność i dali wszystkim okazję do naprawdę udanej zabawy. Dzień zakończył się Apelem Jasnogórskim, który poprowadził o. Mariusz Książek– proboszcz parafii NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.
W drugim dniu pobytu uczestnicy mieli okazję zwiedzać wraz z przewodnikiem Niepokalanów gdzie znajdują się między innymi Muzeum Strażackie oraz św. Maksymiliana Marii Kolbego. Jednym z centralnych punktów tego dnia była uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. abp. Józefa Górzyńskiego – metropolity warmińskiego, którą koncelebrowało 50 kapłanów! Jak zaznaczył ksiądz arcybiskup “Każdy kontakt ze Słowem Bożym będzie owocny, kiedy będzie to akt wiary, kiedy zrodzi ono osobistą relację z Bogiem, a z tego w sposób oczywisty i naturalny wyniknie potrzeba poniesienia tego dalej światu”. Po Eucharystii wszyscy zostali zaproszeni do udziału w Gali Finałowej. Rozwiązywany dzień wcześniej test pozwolił wyłonić siedmiu uczestników, którzy przystąpili do ostatniego etapu zmagań konkursowych – części ustnej. Odpowiedzi na wylosowany zestaw pytań oceniała powołana Komisja konkursowa. Po zaciętej i wyrównanej „walce” wyłoniono zwycięzców.
Najlepszymi okazali się:
- miejsce Angelika Szybańska, archidiecezja białostocka
- miejsce Marta Maria Gdańska, diecezja zamojsko-lubaczowska
- miejsce Natalia Wachel, archidiecezja katowicka
- miejsce Anna Masternak, archidiecezja gdańska
- miejsce Mateusz Para, archidiecezja przemyska
- miejsce Mateusz Pawłowski, archidiecezja katowicka
- miejsce Tristan Redzimski, diecezja pelplińska.
Na zwycięzców czekały liczne nagrody m.in. indeksy na wiele Uczelni Wyższych w Polsce, pielgrzymki do Ziemi Świętej (dla laureatów 3 pierwszych miejsc, oraz opiekunów), do Wilna (dla laureatów miejsc 4-7), a także sprzęt elektroniczny, książki, gadżety. Organizatorzy mają nadzieję, że Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej przyniesie wiele duchowych owoców, czego z serca życzyli wszystkim jego uczestnikom i podkreślają, że to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Słowa Bożego, a poszczególne jego etapy są prawdziwymi świętami Biblii. Obok rywalizacji konkursowej młodym ludziom proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego Słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą księgą życia. Wielu uczestników przyznaje, że konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w której poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia.
Organizatorzy z “Civitas Christiana” podkreślają, że to nie jest zwykły konkurs, bo dotyczy Bożego Słowa, zaś poszczególne jego etapy są prawdziwymi świętami Biblii. Obok rywalizacji konkursowej młodym proponuje się dodatkowo warsztaty biblijne, nabożeństwa Bożego Słowa i spotkania z ludźmi, którzy swoim działaniem dają świadectwo, że Pismo Święte jest rzeczywistą księgą życia. Wielu uczestników przyznaje, że konkurs biblijny stworzył im przestrzeń dla lektury natchnionych treści, w której poznali Chrystusa i zaprosili Go do swojego życia.
Laureaci z diecezji legnickiej mimo że nie zdobyli żadnych nagród wyjeżdżali z Niepokalanowa bardzo zadowoleni i z postanowieniem, że za rok chcą tam wrócić.
Honorowy patronat nad Konkursem objął Prymas Polski ks. abp Wojciech Polak, a do wszystkich uczestników specjalne błogosławieństwo wystosował papież Franciszek.
Ojciec Święty życzył wszystkim biorącym udział w Konkursie ,,zapału natchnionych Autorów, którzy w przesłaniu Biblii pragnęli doświadczyć bliskości Boga. Niech osobisty kontakt ze Słowem Bożym będzie dla Uczestników Konkursu zachętą do dzielenia się Biblią z innymi osobami, by ukazywać im zawartą w niej moc i nadzieję. (…) Aby codzienna lektura Ksiąg natchnionych, zwłaszcza Ewangelii, stała się dla wielu młodych okazją do poznania Chrystusa, zaproszenia go do swego domu i życia Nim na co dzień” (Watykan 22 stycznia, 2021 r.).
Tekst i zdjęcia Paweł Zadrożny