SPOJRZENIE W PRZYSZŁOŚĆ, CZYLI SPOTKANIE KATECHETÓW DIECEZJI LEGNICKIEJ PRZED ROZPOCZĘCIEM NOWEGO ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Patrzeć w przyszłość…

W sobotę, 27 sierpnia 2022 roku Krzeszów stał się miejscem Dnia Skupienia dla katechetów świeckich i sióstr zakonnych.

– Tradycyjnie pod koniec sierpnia katecheci świeccy oraz siostry zakonne gromadzą się na Dniu Skupienia przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. Jest to okazja podziękować za dary, za łaski, które otrzymaliśmy w kończącym się roku szkolnym i prosić o obfitość Bożego błogosławieństwa i opiekę Matki Najświętszej na nowy rok – mówi ks. Jarosław Kowalczyk, dyrektor Wydziału Katechetycznego.

Katecheci mieli okazję wysłuchać konferencji ks. dr. hab. Rafała Kowalskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu na temat czasu pustych kościołów.

– „Czas pustych kościołów” – to taki prowokacyjny tytuł, który nawiązywał do publikacji ks. Tomasza Halika przekonującego, że w czasie pandemii mieliśmy puste kościoły. Jednocześnie zadał pytanie, czy to nie jest obraz tego, co nas czeka w niedalekiej przyszłości w Kościele. Patrzymy na statystyki odchodzących z katechezy i chcieliśmy się zastanowić nie nad tym, co będzie, bo to jakby od nas nie zależy, ale co możemy zrobić w tej sytuacji – mówił ks. Rafał Kowalski.

Podczas Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego zwracał on uwagę, że: „trzeba nam zwracać wzrok ku przyszłości. Wiemy, że idzie czas trudny, wymagający, bardziej niż do tej pory. Czas, w którym chrześcijanin, więcej się modli, więcej liczy na Bożą pomoc i przyzywa więcej Bożego światła dla całego Kościoła, również w tym, co odnosi się do katechezy”.

Po wspólnej Eucharystii katecheci na nowo zawierzyli siebie i powierzone im dzieci i młodzież Matce Bożej Łaskawej. Biskup Legnicki wręczył podziękowania ośmiu katechetkom odchodzącym na emeryturę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Wręczył też misje kanoniczne kilkunastu nowym nauczycielom katechezy, którzy rozpoczynają swą pracę z nowym rokiem szkolnym.

Spotkanie zakończyło się ważnymi komunikatami Wydziału Katechetycznego, wystąpieniami zaproszonych gości oraz nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego.

źródło: Niedziela Legnicka