KATECHECI I NAUCZYCIELE NA PIELGRZYMIM SZLAKU – SANKTUARIA WARMII I MAZUR

W dniach od 29 kwietnia do 2 maja 2023 roku grupa katechetów i nauczycieli z Diecezji Legnickiej oraz parafian z Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy udała się pod duchową opieką księdza dyrektora Jarosława Kowalczyka, dzięki organizacji i uprzejmości Biura Podróży „Elżbieta” z Legnicy, w północno-wschodnie krańce naszego kraju. Celem były sanktuaria Warmii i Mazur.

Pątnicy wyruszyli z Legnicy wczesnym rankiem, aby rozpocząć swoje pielgrzymowanie od Gietrzwałdu, zwanego „Warmińską Częstochową”. Nawiedzili bazylikę Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie została odprawiona Msza święta. Poznali także historię objawień i podziwiali piękne widoki warmińskich krajobrazów. Kolejnym miejscem, które odwiedzili, była Święta Lipka, jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce. W bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny po zakończeniu Mszy świętej wysłuchali niezwykłego koncertu muzyki organowej. Dźwięk wydobywający się z majestatycznego instrumentu i ruchome jego elementy z pewnością na dłużej zapiszą się w pamięci uczestników pielgrzymki. Następnie udali się do Sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym – miejsca uwięzienia Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który przebywał tam niemal rok w latach 50. ubiegłego wieku. To jednak niejedyny znak bolesnej drogi Kościoła w Polsce po II wojnie światowej, które było dane zobaczyć uczestnikom wyjazdu. Takim miejscem było także nawiedzenie kościoła św. Stanisława Kostki w Warszawie na Żoliborzu, gdzie pracował kapelan Solidarności – bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko, uprowadzony, a następnie brutalnie zamordowany przez oficerów służb specjalnych MSW stał się symbolem prawdy o Bogu i człowieku.

Pielgrzymi mieli także okazję do podziwiania urokliwych uliczek i Starówki Olsztyna, gotyckiego zamku w Reszlu, zwiedzania Wilczego Szańca w Gierłoży, odbycia rejsu statkiem po jeziorze Niegocin zakończonego spacerem po Giżycku. Odwiedzili także ujmujące Muzeum Mazurskie w Owczarach prowadzone przez pasjonata obyczajów oraz kultury Warmii i Mazur. Nie mogli również pominąć, przy okazji wizyty w Warszawie, przechadzki po Starówce.

Wyjazd ten to był bardzo dobry i potrzebny wszystkim czas. To nie tylko Eucharystia, modlitwa i zaduma, ale także czas bycia razem w dzieleniu się słowem, doświadczeniem, wspólne rozmowy i posiłki, a nawet chwila pobycia w ciszy w pięknych okolicznościach mazursko-warmińskiej przyrody. Jak pisał A. de Saint–Exupery: „Jesteśmy jedni dla drugich pielgrzymami, którzy różnymi drogami zdążają w trudzie na to samo spotkanie” , dlatego czekamy i liczymy na kolejne takie rekolekcje w drodze.

Agnieszka SZWABOWICZ

nauczycielka języka polskiego