IV Sympozjum Katechetyczne i Wielkopostny Dzień Skupienia

W dniu 26 marca br. odbyło się w Legnicy IV Sympozjum Katechetyczne, podczas którego katecheci świeccy oraz siostry i bracia zakonni z naszej diecezji mogli duchowo i intelektualnie przeżywać wspólnotowe spotkanie.

Dzień skupienia rozpoczęliśmy od Eucharystii w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy, której przewodniczył „pierwszy katecheta” Diecezji Legnickiej, ks. bp prof. Andrzej Siemieniewski. Wraz z ks. Jarosławem Kowalczykiem, Dyrektorem Wydziału Katechetycznego LKB, oraz z innymi kapłanami, katecheci modlili się o wszelkie potrzebne łaski w posłudze katechetycznej w parafiach i szkołach.

Po Mszy świętej uczestnicy spotkania przeszli z kościoła do Centrum Spotkań Jana Pawła II, aby tam wysłuchać wykładów zaproszonych gości. Sympozjum zostało otwarte przez ks. Jarosława Kowalczyka. Wykładem pt.: „Sytuacja edukacji w Polsce w czasie pandemii i w obliczu wojny na Ukrainie jako wyzwanie dla katechezy i katechetów” Pani Marzena MACHAŁEK – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki w Warszawie – rozpoczęła się naukowa część dnia skupienia dla katechetów. Kolejnym prelegentem był Biskup Legnicki, który przedłożył wykład „Współczesna katecheza z perspektywy pierwszego katechety w diecezji w kontekście przeżywanych wydarzeń jubileuszowych”. „Towarzyszenie katechizowanym w procesie wszechstronnego rozwoju” to kolejny wykład, który wygłosiła pani prof. dr hab. Anna ZELLMA z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A na zakończenie części naukowej spotkania, ks. dr hab. Andrzej KIELIAN z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wygłosił prelekcję pt.: „Od Gutenberga do Zuckerberga: jak media społecznościowe zmieniają Kościół?”.

Katecheci mieli także szeroką możliwość podjęcia polemiki z zaproszonymi gośćmi w panelu dyskusyjnym. Był też czas na spotkanie oraz wspólne rozmowy z pracownikami Wydziału Katechetycznego przy kawie.

Miłym akcentem było dostrzeżenie przez Księdza Dyrektora Wydziału Katechetycznego przedstawicieli katechetów z poszczególnych dekanatów i emerytów. Zostały wręczone okolicznościowe dyplomy oraz wyróżnienia z okazji XXX-lecia istnienia Diecezji Legnickiej.

Biskup Legnicki Andrzej Siemieniewski podziękował członkom ustępującej Diecezjalnej Rady Katechetycznej oraz powołał nowych członków, którym udzielił błogosławieństwa Bożego.

Całe spotkanie zakończyła wspólna modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia.